Szkolenia Żeglarskie

Żeglarz
Jachtowy

Patent PZŻ

Posiadanie patentu Żeglarza Jachtowego uprawnia do prowadzenia jachtów żaglowych po wodach śródlądowych bez ograniczeń i a po wodach morskich.

JACHTOWY
STERNIK MORSKI

PZŻ

Kurs jachtowego sternika morskiego jest podstawowym kursem mającym na celu przygotować Cię do samodzielnego prowadzenia jachtów po morzu.

Kurs SRC

Warsztaty nawigacyjne

Morska bryza, niczym niezakłócony dźwięk rozbijających się o kadłub fal i rozciągający się po horyzont wodny błękit. Scenariusz niemalże idealny na wymarzone wakacje. Jednak, by cieszyć się tym wszystkim konieczne jest posiadanie patentu żeglarskiego. Czym jest taki patent, dla kogo jest przeznaczony i gdzie można go uzyskać?

Dla wielu amatorów żeglarstwa, kwestia zrobienia takiego patentu stanowi nie lada wyzwanie. Są oni przekonani o tym, że ów patent przeznaczony jest jedynie dla wilków morskich, którzy większość swojego życia spędzili poza lądem. Sytuacja okazuje się być jednak zgoła inna. Bowiem szkolenia umożliwiające nam uzyskanie patentu żeglarskiego nie są przeznaczone jedynie dla wybranych. Tak naprawdę żeglarzem zostać może każdy. Niezależnie od metryki czy posiadanego doświadczenia.
Czym tak naprawdę jest ten patent żeglarski? Jest to dokument, który uprawnia do kierowania jachtem żaglowym po wodach śródlądowych bez ograniczeń. W sytuacji jednak, gdy chcemy poruszać się po morskich wodach wewnętrznych (oraz pozostałych wodach morskich w strefie 2 Mm) patent ten uprawnia nas do prowadzenia jachtu o długości kadłuba do 12 m (bez pomocniczego napędu mechanicznego lub wraz z nim). Wobec czego, jeśli chcemy spędzać wakacyjne chwile ciesząc się szumem morskich fal obijających się o kadłub naszego jachtu, taki patent jest koniecznością.

Wiadomo już zatem co jest nam potrzebne do prowadzenia jachtu żeglarskiego. Jednak czy każdy może taki patent uzyskać. Oczywiście, że tak! Wystarczy mieć ukończone 14 lat. Wówczas wystarczy jedynie odbyć odpowiednie szkolenie i zdać egzamin uprawniający nas do posiadania takiego patentu. Nie trzeba mieć żeglarskiego doświadczenia. Nie trzeba nawet umieć pływać (rzecz jasna dobrze jest, gdy pływać potrafimy). Jeśli chcemy w przyszłości móc prowadzić swój własny jacht, wszystko jest w zasięgu naszych rąk.

No dobrze, wiadomo już, że do prowadzenia jachtu konieczne jest posiadanie patentu żeglarskiego. Wiadomo również, że jedynym warunkiem, by taki patent uzyskać to ukończone 14 lat. Jednak gdzie można taki patent zdobyć? W naszej ofercie znajdują się kursy przygotowujące do zdobycia patentu żeglarskiego. Każdy z takich kursów obejmuje ogrom wiedzy teoretycznej związanej z żeglugą morską, dotyczącymi jej przepisami prawnymi, budową jachtów czy samą teorią żeglowania. Dodatkowo, wiedza ta poparta jest oczywiście solidną dawką zajęć praktycznych, które odpowiednio przygotowują do poruszania się żaglowymi jednostkami. Manewry podstawowe, manewry dodatkowe, prace bosmańskie- wszystko to zawarte jest w części praktycznej naszych kursów. Szkolenie zakończone jest egzaminem z zagadnień teoretycznych oraz umiejętności praktycznych. Doświadczenie zatem nie jest wymagane, wszystkiego Cię nauczymy!